I malé strany mají své místo

19.07.2018 10:44

Letošní volební rok je významný. Nejde o Prahu, jde o Jeseník. Bližší košile, než-li kabát říkali naši rodičové. Velká pravda. Volič, náš soused, bude vážit a já doufám, že přemýšlet, komu dá svých 25 hlasů + 4 preferenční.

První prosba zní – prosím o to přemýšlení, vždyť to znamená skutečně mnohé. Kdo bude sedět v zastupitelstvu, ten může věci ovlivňovat. Může? Ale ano, může. A děje se tak. Podle síly volebního mandátu strany či volebního seskupení. Když má strana hodně mandátů, může si logicky „dupnout“. A je tomu tak. Někdy za potlesku občanů, někdy za skřípění zubů. To, když nás opustí normální selský rozum. Nejdu do příkladů, není potřeba, předpokládám, že laskavý čtenář si potřebné dosadí.

Druhá prosba zní – prosím budoucí zastupitele o ten normální selský rozum, vždy a všude. Věřte, zažívám chvíle, kdy se nějak ztrácí. A je to velká škoda. No, někdy spíše otrava.

Výkladní předvolební skříní každé strany či spolku jdoucího do voleb je volební program. Je otázkou, zda uvěřit těm, kteří vám slibují velké investiční akce, velké změny, blahobyt už od letošního podzimu. Těch je třeba se bát. Jednak se asi shodneme, že se nemáme tak špatně, a je třeba uvěřit velké pravdě – co si tady v ďolíku nezařídíme a neuděláme sami, tak prostě nebude. Takže lék je jediný, vlastní přičinění, spolupráce, solidarita, upřímnost a slušnost.

Třetí prosba zní – prosím mysleme více na ty druhé kolem, mysleme více na to, jak pomoci Jeseníku, jeho obyvatelům, ve všech sférách našeho života. Někdo umí to, jiný zase to druhé, v každé profesi, v každé naší činnosti se dá pomáhat. A věřte, má to význam, byť to není někdy tak moc vidět. Právě díky tomu, že jsem členem KDU-ČSL jsem se setkal s mnohými lidmi, kteří zcela v tichosti dělají úžasnou práci, úžasné věci pro jiné. A to je potřeba podporovat, víte, těm velkým to tak nepřipadá.

A jsem u názvu dnešního příspěvku. Jsem zastupitelem města tuším nepřetržitě od roku 1996. Vždy za ty „menší“. I tady platí – není malých rolí. Jde o program, o jeho reálnost, zda vypovídá o tom, co lidé chtějí. To je ověřená pravda. Až za měsíc půjdeme „s kůží na trh“, tak vám možná bude připadat program velkých stran honosnější, krásnější, než-li ten náš lidovecký. Ten náš bude o námětech, které můžeme prosazovat při zisku 2 – 3 mandátů a to jsou naše reálné ambice. Ano, i malé strany mají své místo. Stejně jako zastupitelé za KDU-ČSL mají své místo v našem zastupitelstvu. Právě proto, že v našem erbu je RODINA. Ano, ta klasická rodina – táta, máma, děti. Ta zaslouží podporu a pozornost společnosti, možná se mnou laskavý čtenář bude souhlasit. Stejně jako podpora malého podnikání, spíše podpora živnosti. Čas velkých továren je tady v ďolíku pryč, podpora cestovního ruchu má své limity.

Ale to jsou témata na některý příští příspěvek.

S přáním krásného léta!          

Miroslav Hrdlička, radní města a činovník KDU-ČSL